Fransa’da Dil Eğitimi

Her yıl dünyanın dört bir yanından 100 000’i aşkın kişi Fransızca öğrenmek amacıyla Fransa’daki dil okullarını tercih ediyor. 200 000 000’dan fazla insanın konuştuğu Fransızcayı öğrenmek için en önemli merkez Fransa olmakla beraber, Belçika, İsviçre, Kanada, Fas, Tunus diğer önemli alternatifler. Fakat elbette Fransızca dil okullarını talep eden insanların büyük bir kısmının Fransa’yı seçmesi tesadüf değil.

İster iş arayan bir yeni mezun, ister kendini geliştirmek isteyen bir profesyonel, ister lise sıralarında bir öğrenci, ya da uluslararası projelerde yer almak isteyen bir sanatçı, hatta dünyayı gezmeyi kafasına koymuş bir maceraperest; hangi sebeple olursa olsun Fransızcayı öğrenebileceğiniz en iyi adres Fransa dil okulları.

Fransa Dil Okulları kimler tarafından tercih ediliyor?

Aileleriyle birlikte eğitim alabilen 7 yaş öğrencilerden profesyonel çalışanlara, diplomatlardan sanatçılara, iş adamlarından üniversite öğrencilerine, tercümanlardan öğretmenlere toplumun bir çok farklı kesimi Fransızca dil kursu için Fransa’daki dil okullarını seçiyor.  Elbette dil okulları tarafından sunulan kurslar katılımcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak farklılık gösteriyor.

Örneğin uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak isteyen bir öğrenci iş Fransızcası alanında eğitim alırken, frankofon coğrafyada çalışan bir avukat hukuk Fransızcası alanında kursları tercih edebiliyor.

Fransızcanın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana eğitim ve kültür alanında son derece önemli bir dil olması, Fransız kültürünün sanat ve düşünce hayatının son derece önemli bir destekçisi olması da Fransızca öğrenimi için önemli sebeplerden. Ülkemizde köklü tarihe sahip olan Fransız liseleri ve başta Galatasaray Üniversitesi olmak üzere Fransızca eğitim veren yüksek öğrenim kurumları günümüzde Fransızca öğrenin kitlenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Küreselleşmenin kaçınılmaz bir hal aldığı bu dönemde özellikle Kuzey ve Batı Afrika pazarına hitap eden iş adamlarımız ve şirketlerimiz, Fransa ve Belçikalı misafirleri ağırlıkta olan turizm sektörü çalışanları Fransızcayı iş hayatı için öğrenen önemli kitleler olup gerek kendileri gerekse çalışanları için Fransa’daki dil okullarını tercih etmektedirler.

Sonuç olarak Fransızcanın çok etkin bir dil oluşu, hayatın bir çok farklı alanında karşımıza çıkıyor oluşu hem Fransız kültürünü ve Fransızcayı hem de Fransa’da dil eğitimini cazibeli kılmaktadır. Fransa’da Fransızca eğitimi alan insanların sayısı gün be gün artmakla beraber bazıları Fransa’daki kaliteli dil okullarını bazıları ise Fransa’nın ekonomik dil okullarını tercih etmektedir.

Fransa’da Fransızca eğitiminin artıları ve sağlayacağı faydalar

Her ne kadar Fransızca dil okullarında eğitim almanın ana amacı Fransızca bilgi ve becerilerinizi geliştirmek olsa da program sonrasında buna ek olarak bir çok açıdan katkı sağladığını fark edeceksiniz.

Bu faydaları inceleyecek olursak birincil olarak Fransa dil kursları Fransızcanızın çok iyi bir seviyeye gelmesini sağlayacaktır. Özellikle konuşma alanında fayda görmek isteyen öğrenciler dersin yanı sıra kuracağı arkadaşlıklar ile hem pratik yapacak hem de Fransız kültürüne dair çok fazla şey öğrenecekler. Ayrıca bir öok farklı ülkeden gelen öğrenciler ile beraber oluşunuz, o uluslar arası ambiyans size hem vizyon katacak hem de özel bir tecrübe olacak. Fransızcanın günlük hayatın içerisinde kullanılışını görmek, Fransızcanın bir dersten ibaret olmadığını kavramak dilinizin gelişmesinde çok önemli bir parça olacak.

Fransızcanın anavatanı : Elbette bir dili anavatanında öğrenmek asla alternatifleri gibi olmayacaktır. Fransa dil okulları size bu ayrıcalığı yaşatarak Fransızcanızı geliştirmeye davet ediyor.

Sürekli denetlenen, kaliteli Fransızca eğitimi : Fransa’daki antlaşmalı olduğumuz dil okullarının büyük bir kısmı FLE Qualité akreditasyonuna sahip okullar olup sürekli denetimleri gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Dış İşleri ve Kültür olmak üzere üç bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren FLE Qualité Fransa’daki dil okullarının kalite seviyelerini sürekli olarak belirli bir seviyenin üzerinde tutmaktan, bu sistemi geliştirmekten ve Fransa’ya dil eğitimi amacıyla ziyarette bulunan katılımcıların memnuniyetinden sorumludur.

Uluslar arası  atmosfer : Fransızca dil eğitiminizi aldığınız süre zarfında dünyanın  farklı bölgelerinden gelen bir çok insanla tanışma, dostluk kurma fırsatı bulacaksınız. Özellikle Paris dil okulları, Nice dil okulları, Montpellier dil okulları  gibi popüler destinasyonları seçen katılımcılar uluslar arası bir vizyon da edinerek Fransızca gelişimlerine ek faydalar da elde etmiş olurlar. Özellikle erken yaşlarda edinilecek bu tarz bir tecrübe iş hayatı ya da sosyal hayatınızda farklılaşmanızda temel bir etken olabilir.

Fransız Kültürü: Elbette Fransa’da dil eğitimi alıp Fransız kültürünü tanımamak olmaz. Sanata, düşünceye yön veren, uzun yıllar tüm dünyayı etkileyen akımlara ev sahipliği yapmış bir kültürden bahsediyoruz.  Amacınız dil eğitimi olsa bile Fransız kültürünü yakından tanımanın keyfini yaşamak, hayatın farklı yönleriyle tanışmak elbette güzel bir tecrübe olacaktır.  Ayrıca bu kadar zengin bir kültürle içli dışlı olmak Fransızcanızı geliştirmenizde de önemli bir yol oynayacaktır.

Gelişmiş Fransızca Dil Eğitimi Seçenekleri : İhtiyaçlarınıza göre farklı seçenekte kursların size sunuluyor olması Fransa’daki dil okullarının önemli artılarındandır. Sadece Genel ve Yoğun Fransızca kursları sunulan merkezlerin aksine İş Fransızcası, Diplomasi Fransızcası, Hukuk Fransızcası, Öğretmenler için Fransızca, Degüstasyon ve Fransızca gibi bir çok seçeneğin olması Fransa Dil Okulları’nın önemli bir artısıdır.

Fransa Dil Okulları Şehir Seçenekleri

Yaklaşık olarak 300 tane FLE Qualité belgesine sahip dil eğitim merkezinin yer aldığı Fransa’da birkaç bölge dil okulları ile özelleşmiş olmasına karşın hemen hemen her şehirde bir dil eğitim merkezi bulmak mümkündür. En önemli bölge ve şehirleri inceleyelim.

Paris

Fransa dil okullarını ele alırken tabiî ki öncelikle sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın kalbi olan Paris’i incelemek gerekir. Şehir merkezinde gerek özel gerek üniversite kursları olmak üzere bir çok dil okulu sunan Paris FLE Qualite belgesine haiz onlarca okulu barındırır. Paris’teki dil okulları içerisinde elbette en önemlilerin başında Sorbonne Üniversitesi Fransızca Kursu, Institut Catholique de Paris Fransızca Kursu, Eurocentres Paris, France Langue Paris okulları gibi merkezler gelmektedir.
Başkentin sadece merkezinde değil etrafındaki şehirler ve banliyölerinde de bir çok Fransızca dil okulu bulunmaktadır.

Côte d’Azur Güney Fransa (Sahil Kentleri)

Tüm dünyanın ilgilisini çeken bu turizm merkezinde eşsiz plajların yanı sıra son derece kaliteli eğitim sunan Fransızca dil okulları da bulunmaktadır. Cannes, Antibes, Nice ve Monte Carlo önemli eğitim merkezi şehirlerdir. Özellikle Nice’te çok fazla sayıda dil okulu bulunmakla beraber yılın 300 günü güneş alan bu bölge her dönemde cazip bir merkez durumundadır.

Montpellier-Toulouse

Fransa’nın en önemli öğrenci şehirlerinden olan Montpellier ve Toulouse dil okulları açısından da güney Fransa’nın önemli iki şehridir. Çok önemli üniversitelerin yer aldığı bu iki şehir ılıman iklimi ve ev sahipliği yaptığı onlarca Fransızca dil okulu ile Fransızca eğitimi açısından son derece cazibeli konumdadır.

Vichy-Lyon

Fransa’nın orta ve orta doğu kısmında kalan bu iki şehir de sundukları Fransızca dil okulları ile tercihleriniz arasında yer alabilir. Özellikle Lyon Fransa’nın 2. Büyük şehri olup önemli bir tarihe, eğitim merkezlerine, üniversitelerine sahip olup dil eğitimi amacıyla Fransa’yı seçen katılımcılar için son derece elverişli bir seçenektir.

Yukarıdaki şehirlerin yanı sıra Rouen French in Normandy Dil Okulu , Eurocentres La Rochelle Dil Okulu, Eurocentres Amboise Dil Okulu,  CUEF Perpignan Dil Okulu, Institut Touraine Dil Okulu, Strazburg CIEL Dil Okulu, France Langue Bordeaux Dil Okulu, France Langue Biarritz Dil Okulu Fransa’da seçebileceğiniz diğer şehir ve okullardan bir kısmıdır.