FRANSA YAZ OKULLARI

Fransa yaz okulları fiyatları genellikle her şey dahil sistemine göre ayarlanmakta olup öğrencinin havaalanından Fransa’ya girişinden itibaren dönüş uçuşuna kadar Fransızca dersleri, konaklama, tüm yemekler, geziler aktiviteler gibi tüm unsurlar fiyatlara dahildir.  2014 yılı Fransa yaz okulları ücretleri şehirden şehre farklılık göstermekle beraber ortalama haftalık 750 avro civarındadır. Eğer Paris’te yaz okulu arayışı içerisindeyseniz fiyatlar haftalık 900 avroları bulmaktadır. Ama Nice’te Fransızca yaz okulları talebinde bulunan bir ailenin 700 avro gibi bir haftalık ücreti bütçe olarak hazırlaması gerektiğini söyleyebiliriz.  Yine Güney Fransa’daki yaz okullarından olan Montpellier’de ise fiyatlar aşağı yukarı Nice ile aynıdır.

Fransa’daki yaz okulları kapsamında öğrenciler sabah aldıkları Fransızca derslerinin ardından yoğun bir aktivite ve gezi programına tabi tutulurlar. Bu geziler yaz okulunun bulunduğu şehre göre çeşitlilik gösterir. Örneğin Nice’te Fransızca yaz okuluna katılan bir öğrenci plaj aktiviteleri ile eğlenirken, Paris’te yaz okulu öğrencisi daha Paris’in temel ziyaret noktalarında eğlenceli vakit geçirecektir.

Fransa’daki yaz okullarında konaklama 2 tip olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler okul yakınındaki Fransız ailelerin yanlarında konaklayabilirler. 2. Seçenek ise eğitimin verildiği ve aktivitelerin gerçekleştiği kampüste konaklama şeklindedir. Bu tip konaklama seçeneğinde öğrenciler geziler, alışveriş ve kampüs dışı aktiviteler için dışarı çıkarırlar. Öğrenciler 24 saat gözetim altındadırlar.  Konaklama erkek ve kız öğrencilerin binaları ya da katları ayrı olmak üzere genelde ortalama 2-3 kişilik odalarda gerçekleştirilmektedir.

Her sene dünyanın dört bir yanından binlerce genç hem eğlenceli bir yaz geçirmek hem de Fransızcalarını geliştirmek amacıyla Fransızca yaz okullarına akın ediyor. Haziran ortasından Eylül ayı başına kadar tercih edebileceğiniz Fransızca yaz kampları kimi zaman büyük bir kampüsün içerisinde, kimi zamansa Fransız kültürünü yakından tanıyabilmeniz için aile yanında konaklama seçenekleri sunmaktadır.

Genel anlamda bir Fransızca yaz okulu programını ele aldığımızda öğrencinin havaalanından ya da tren garından alınıp tekrar uğurlanmasına kadar geçen süreçte sürekli olarak ilgilenildiği bir program kastedilmektedir. Öğrenciler seçimlerine göre sabahları Fransızca kursları alırlar ve öğleden sonraları ve hafta sonları aktivite ve gezilerle hem eğlenirler hem de Fransızca pratik yaparlar. Konaklama hizmetleri ücret dahilinde olup 3 öğün yemek dahildir. Öğrenciler çok özel geziler olmadıkça (kimi okullar Disneyland, Parc Asterix, Paris vb geziler için ekstra ücret talep edebilmektedir) gezi ve aktiviteler için ücret ödemezler. Öğrenciler sürekli başlarında bir hocaları veya animatörleri ile vakit geçirirler. Kamp süresince öğrencilerin alkol ve sigara tüketimi kesinlikle yasaktır.

Ülkemizde özellikle prestijli Fransız okullarının yer alması, Fransa ile köklü bir geçmişe dayanan bağlarımız, Fransızcanın eğitim, sanat ve kültür alanında son derece yetkin bir dil oluşu 18 yaş altı öğrenciler için Fransızca yaz okullarını son derece cazibeli hale getirmektedir. Ülke olarak dil eğitimini hep ertelemekte oluşumuz çağımızın artık kaçınılmaz gerekliliklerden olan yabancı dil konuşma becerisini edinemememize yol açmaktadır.

Araştırmalar yabancı dil öğrenmek için en elverişli yaş aralığının 11-16 olduğunu gösteriyor. Bu yaş aralığında beynin öğrenme kapasitesi çok yüksek olduğu için 2. bir dil belki 3. bir dil bile anadilini konuşma yetisini bozmadan öğrenilebiliyor. Zira çevremizde de en iyi yabancı dil konuşan insanların bu merakı ilk okul sonrası edindiklerini görebilmek hiç zor değil. Fransızca yaz okullarını bu manada ele aldığımızda fonetik manada ciddi bir çalışma gerektiren bu dilin eğitiminin mümkün olması halinde ortaokul seviyesinin alınmasının, Fransızca konuşabilmenin, okuyabilmenin ve yazabilmenin küçük yaşlarda bir alışkanlık haline getirilmesinin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Özellikle Fransa’daki yaz okullarında elde edilecek olan bir tecrübe son derece önem kazanıyor. Günümüzün bir başka kaçınılmaz gerçeği ise sosyal medya ve internet, gençlerimiz örneğin Nice’teki Fransızca yaz kampında tanıştığı bir arkadaşıyla belki ömür boyu sürecek bir dostluğa başlayabiliyor. Ya da Paris yaz okulu aracılığıyla edindiği bir akranı ile sosyal medya üzerinden sürekli olarak iletişim halinde kalabiliyor.

Fransızcayı bir ders olarak değil bir iletişim aracı olarak görmek, hayatın içerisinde yansımalarını bulmak bu yaşta öğrenciler için çok önemli. Fransa yaz okullarına dair bir başka önemli artı ise üniversite eğitimini yurtdışında gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için güzel bir modelleme, etkili bir tecrübe olması. Örneğin Paris’teki Fransızca yaz okullarında eğitim alan bir öğrencinin Sorbonne Üniversitesi, Science Politique, Cite Universitaire vb merkezlere yapacağı geziler öğrencinin ufkunun genişlemesine, kendisini oradaki abilerinin ablalarının yerlerine koymalarına olanak tanımaktadır.

Özellikle Saint Benoit, Saint Joseph, Galatasaray Lisesi, Tevfik Fikret Lisesi, Saint Michele Lisesi, Saint Pulcherie vb Fransızca eğitim veren liselerin Fransız yüksek eğitim kurumları tarafından kolay bir biçimde kabul edilmeleri önemli bir avantajdır. Sadece Fransız liselerinde okuyan gençlerimiz değil, Fransızcayı bir hobi olarak öğrenen ya da ikinci yabancı dil olarak Fransızcayı tercih eden öğrencilerimiz de Fransızca yaz okullarını seçmektedirler. Fransa Yaz Okulları ve bulundukları şehirler Paris Yaz Okulları Fransızca yaz kampları açısından önemli bir şehir olan Paris hem son derece tecrübeli Fransızca yaz okulları ile hem de muhteşem, tarihi bir şehir olması ile en cazibeli seçeneklerdendir.

Teori Eğitim tarafından yıllardır özenle sunulan Fransızca yaz kampları çerçevesinde Paris’te Accord Fransızca Yaz Okulu, Sorbonne Üniversitesi Yaz Okulları, Lines Fransızca Yaz Okulu, ELS Fransızca Yaz Kampı, Paris Langues Yaz Okulu gibi bir çok seçenek sunulmaktadır. Okulların bir kısmı kampüs içerisinde konaklama imkanı sunarken bir kısmı aile yanı seçeneği de sunmaktadır. İstanbul’dan günde yaklaşık olarak 10 adet direkt uçuşun olması Paris Yaz okullarına erişimi de elverişli hale getiriyor. Nice Fransızca Yaz Okulları Gençler için yazın vazgeçilmezi elbette güneş, deniz, ve tatil. Çocuklarının Fransızca öğrenirken bunlardan mahrum kalmamasını isteyen velilerimizin ilk seçenekleri arasında yer alan Nice yaz okulları öğrencilere iyi bir Fransızca eğitiminin yanında eğlenceli bir de yaz vadediyor. Sadece Nice yaz okullarını değil, Antibes yaz okulları, Monte Carlo Yaz okulları, Cannes yaz okullarını yani Cote d’Azur da yer alan tüm Fransızca yaz okullarını bu alanda incelememiz faydalı olacaktır. Zira tüm bu okullara gidebilmek için öğrenciler genel olarak Nice havaalanını kullanmaktadır ve İstanbul’dan Nice THY ile direkt uçuş bulunmaktadır.

Nice ve çevresindeki Fransızca yaz okullarına sayacak olursak Azurlingua Yaz Okulu bölge 3 kampüste hizmet vermektedir. Aile yanı ve kampüs tipi konaklama seçeneği sunmaktadır. International House Nice Yaz okulu ise sadece aile yanı konaklama seçeneği sunmakla beraber öğrencilerin en memnun ayrıldığı programların başında gelmektedir. Gerek aktiviteler, gerek eğitim ile gençleri hep mutlu etmesini bilmiştir. CMEF Monte Carlo Fransızca Yaz Okulu 50 yılı aşkın tecrübesi ve muhteşem kampüsü ile bir çok ailenin vazgeçilmezi, bir çok gencin de mutlu hatıraları olmuştur. Centre International Antibes Fransızca Yaz Okulu ise sadece Antibes’te değil Nice ve Cannes’da da düzenlediği Fransızca yaz kamplarıyla tüm dünyadan öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Bu iki bölge dışında Rouen’da bulunan French in Normandy Fransızca Yaz Okulu, Vichy’de bulunan Cavilam Alliance Françaises Yaz Okulu, Biarritz de bulunan France Langue Fransızca Yaz Okulu ve Fransa’daki en prestijli özel okullardan olan Paris yakınlarındaki Ecole des Roches Fransızca Yaz Okulu diğer seçenekleriniz arasındadır. Diğer ve yukarıdaki seçenekler hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt sürecini görüşmek üzere ofisimizi ziyaret edebilir Teori Eğitim danışmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Fransa yaz okulları hakkında detaylı bilgi için Teori Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz.