Le Cordon Bleu

Kuruluş 1895
Lokasyon Paris
Program Grande Diplome, Hautes Etudes du Gout
Kurs Türleri Fransız Mutfağı, Aşçılık, Pastacılık, Şarap Tadımı
Adres 8 Rue Léon Delhomme, 75015 Paris
Ulaşım Paris metrosu ile 12 no’lu hat

LEZZET PASAPORTU LE CORDON BLEU!

20 farklı ülkedeki konumuyla, önemli geçmişiyle adını duyurup bir marka haline gelmiş olan Le Cordon Bleu, Paris’teki yemek kursu ile pastacılıktan şarap tadımına kadar bir çok damak tadı programını ilgililerine sunuyor. Üstelik bunu yaparken Aşçılığın yanında Fransız Mutfağı tarihi, Teknoloji ve Yemek, Ekonomi ve Yemek, Pazarlama ve yemek, Organizasyon ve yemek ilişkilerine dair dersler düzenliyor ve kişiyi lezzet, sunum ve bilgi açısından donanımlı bir şefe dönüştürüyor. Sertifika ve Diploma programları seçenekleri ile öğrencilerine Fransız mutfağının başkenti Paris’te eşsiz bir yemek yapımı programı sunarken bir yandan da geleceklerini belirleme fırsatı sunuyor.

Seçeneklerim neler?

Fransa’da aşçılık kursu arayanlar için eşsiz bir fırsat olan Le Cordon Bleu’ye gitmek için mutlaka bu işi profesyonel olarak yapacak olmak gerekmiyor. Yemeğe, şaraba, sunuma dair her şeyi öğrenmek isteyen, Fransız mutfağına ilgi duyan, yemek sektöründe çalışanların yanısıra şarap meraklıları, yemek eleştirmenleri, ithalat ve ihracatçılar, şefler, öğrenciler, yemek sektöründekiler, gazeteciler ve profesyonel turizmciler de bu programdan en iyi şekilde faydalanabiliyor. Üstelik kararsız kalanlar için, Le Grand Diplome adlı paket program da düşünülmüş. Bu program sayesinde kişi hem yemeklerin hem de pastacılığın sırlarına erişiyor, her iki alanda da uzmanlaşıyor.
Kimi kurs için CV ve motivasyon mektubu gerekirken kimi kurslar için aranan tek özellik yemek yapmayı sevmek ya da öğrenmek istemek!

Katılımcılar için de profesyonelliği amaçlayan Le Cordon Bleu Paris’te öğrencilerin gastronomi eğitimini en iyi şekilde tamamlaması için bir çok imkan sunuluyor. Workshoplar, stajlar, uygulamalı eğitimlerin yanısıra öğrencinin ihtiyacı olan kıyafetlere kadar her şey düşünülmüş. Araç gereçlerin yanısıra yemek yaparken ihtiyaç duyulabilecek her türlü giysiyi yedekleriyle birlikte Le Cordon Bleu Paris temin ediyor.

Bana uygun bir program var mı?

1 hafta Paris’te ve 1 hafta Reins’te olmak üzere toplamda 2 hafta süren Hautes Etudes du Gout programı ile öğrenciler kültürel ve bilimsel yönde yeteneklerini geliştirirken bir yandan gastronomi alanındaki tüm yenilikleri yakalama fırsatını elde ediyorlar. Daha uzun süreli bir eğitim düşünenler için ise Programme de Management en Restauration ile kişi gerçek bir lider olma yolunda ilerlerken, bu sektördeki yeni teknik ve eğilimler hakkında bilgi sahibi oluyor. 1 sene süren bu programın içeriği, 6 ay ders ve 6 ay stajdan oluşuyor. Program bitiminde kişi artık bu sektöre atılmaya hazır hale gelmiş, bir de üstüne üstlük deneyim elde etmiş oluyor.
Bir başka seçenek ise 9 ay boyunca süren özel şarap programı. Şarap meraklıları,ithalat ve ihracatçılar, gazeteciler, şefler ve öğrenciler için müthiş deneyimler içeren bu kursta şarap tarihinden analizine kadar şarapla ilgil her şey öğrenciye sunuluyor.

Tek bir konuya yoğunlaşmak istemeyenler için ise 3 aşamalı yemek ve pastacılık eğitimleri bulunuyor. Temel, Orta ve Üstün seviye olmak üzere kişi, öğrenmek istediği şeylere göre istediği programı seçebiliyor.

Ne kadar bütçe ayırmalıyım?

“Evet her şey iyi güzel de, ücretler nelerdir?” sorusu aslında en büyük süprizi çıkarıyor karşımıza. Le Cordon Bleu gibi bir okulda, Fransız Mutfağı’nın başkenti Paris’te profesyonel şeflerden, eksiksiz ve kusursuz bir eğitimden geçerek diploma ya da sertifika almak, sanıldığı gibi imkansız değil.

Dünyanın en tanınmış, en kaliteli aşçılık okuluna kaydolmak için zaman kaybetmeyin!
Önlükler fora!

Başvurmak için geç mi kaldım?

Klasik pişirme programlarına başvurmak için hala geç değil! 3 Ekim 2014 tarihinde başlayan 2 aylık kursa kayıt olma fırsatınız hala var. Profesyonellere yönelik bir kurs düşünüyorsanız da 10 Temmuz 2014 ve 3 Ekim 2014 tarihlerindeki kurslar için hala kayıt alınmakta.